2014-12-18

Gdańskie ścieżki oświetlone dzięki eko-energii

Gdańsk na coraz szerszą skalę wykorzystuje energię słoneczną do oświetlania miejsc publicznych. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kilkanaście lamp zasilanych energią  powstałą w panelach fotowoltaicznych świeci nocą przy dwóch zbiornikach retencyjnych położonych w Gdańsku przy Potoku Oliwskim, a także przy dwóch ścieżkach spacerowych łączących Orunię Górną z Dolną oraz górny taras Starego Chełmu z ulicą Stoczniowców.

Wykonanie tych do niedawna trudnych do przebycia przejść, wyposażenie ich w barierki i oświetlenie oparte o energooszczędne lampy typu LED  zasilane  energią  elektryczną wytworzoną przez panele słoneczne, zwiększyło znacznie bezpieczeństwo pieszych. Mimo dużej różnicy wysokości pomiędzy początkiem i końcem ścieżek, ich wykonanie pozwala obecnie na swobodny spacer nawet z wózkiem dziecięcym, co stanowi duże ułatwienie dla mieszkańców przemieszczających się pomiędzy osiedlami.

Dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości  80 230zł na montaż autonomicznych lamp z modułem fotowoltaicznym Miasto uzyskało w ramach konkursu Słoneczne Pomorze. Zainstalowano łącznie 13 lamp, w tym:

-  przy ścieżce spacerowej pomiędzy ulicami Platynowa i Diamentowa 6 lamp, a przy ścieżce pomiędzy Reformacką  i Stoczniowców 3 lampy

-  dla oświetlenia placu zabaw i siłowni przy zbiorniku retencyjnym położonym w rejonie skrzyżowania ulic Pomorskiej i Sulisława 2 lampy oraz dla oświetlenia terenu rekreacyjnego przy zbiorniku przy   Kuźni Wodnej w Oliwie  2 lampy

Wykorzystywana do nowego świetlenia energia słoneczna jest energią odnawialną i nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne, bowiem nie wiąże się z powstawaniem dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza. Nie mniej istotną zaletą ekologicznego oświetlenia – a takie  zastosowano w ramach opisanych inwestycji w Gdańsku - jest możliwość rezygnacji z kosztownej i czasochłonnej budowy podziemnej sieci elektroenergetycznej.

źródło: www.gdansk.pl

« Powrót do archiwum aktualności

Nasz kanał YouTube

Znajdź materiały

Partnerzy

  • nfos92
  • caderalogo
  • helleniccc120x80
NZ

ul. Hoża 3/5
00-528 Warszawa
tel./fax (22) 6228118

e-mail fundacja@naszaziemia.pl

logokolordofinansowanopll