2014-10-29

Jedna żarówka na 60 lat

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge opracowali tanią, emitującą światło diodę (LED), która jest w stanie wytwarzać silne, białe światło przy wyjątkowo małym wykorzystaniu energii elektrycznej. Żarówka ma kosztować 2 funty i starczać na 60 lat.

                                                       

Profesor Colin Humphreys z Cambridge University wraz z nowo opracowaną diodą LED o żywotności 60 lat


Nowe diody są 12 razy bardziej wydajne niż tradycyjne żarówki i trzy razy bardziej wydajne od energooszczędnych, nowoczesnych świetlówek. Co więcej, diody osiągają pełne rozświetlenie natychmiast, w przeciwieństwie do obecnej generacji ekologicznych żarówek.

Żarówki nowego typu nie zawierają rtęci. To dobra wiadomość dla środowiska naturalnego. Zyskają również kieszenie konsumentów poprzez radykalne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Gdyby nowe żarówki zostały wykorzystane w każdym z domów, procent energii elektrycznej używanej do oświetlania mieszkań obniżyłby się od 20 procent do 5 procent rocznie.
Diody LED były wykorzystywane już wcześniej - m.in. w rowerowych lampach, telefonach komórkowych, oświetleniu choinkowym. Jednak do tej pory koszty produkcji były zbyt drogie do powszechnego stosowania.

Pierwsze żarówki nowego typu mają znaleźć się w sklepach w ciągu dwóch lat.


źródło: Ekologia.pl

http://www.ekologia.pl/styl-zycia/eko-technologie/jedna-zarowka-na-60-lat,7118.html?utm_source=page&utm_medium=box&utm_content=right-art&utm_campaign=art-promotion

« Powrót do archiwum aktualności

Nasz kanał YouTube

Znajdź materiały

Partnerzy

  • nfos92
  • caderalogo
  • helleniccc120x80
NZ

ul. Hoża 3/5
00-528 Warszawa
tel./fax (22) 6228118

e-mail fundacja@naszaziemia.pl

logokolordofinansowanopll