2014-12-03

Wilk z Wall Street w wersji eco


Mira w swoim wpisie poruszyła ważną kwestię, która mnie zainspirowała do przygotowania osobnego tekstu na temat tego, ile tak naprawdę tracimy nie segregując śmieci. Odezwała się chyba we mnie dusza absolwenta Uniwersytetu Ekonomicznego… W końcu!

Segregacja odpadów przewyższa stawki, które obowiązywały przed 1 lipca. Fakt, ale to inwestycja. A zatem musi być rozpatrywana przez pryzmat biznesowy. Inwestujemy teraz, żeby mieć z tego korzyści w przyszłości. Zadaniem każdego biznesmena jest redukowanie zbędnych kosztów, tak aby całość była jak najbardziej opłacalna. W Warszawie 1/3 właścicieli budynków zadeklarowała, że nie będzie segregować odpadów? Chyba nie policzyli ile na tym tracą.

Biznesmen rozpatruje swoje inwestycje w kwartalnych i rocznych perspektywach. Od czasu wprowadzenia ustawy śmieciowej minęło prawie 18 miesięcy (6 kwartałów), więc wydaje mi się, że to dobry czas, żeby podliczyć moją inwestycję przed kolejnym półroczem.
1321870.3

Stawki obowiązujące w gminie Wrocław

Dane:

Moje mieszkanie ma 29 metrów kwadratowych, a zatem łapię się (o włos) zgodnie z zasadami przyjętymi we Wrocławiu do drugiej kategorii.

W mieszkaniu zamieszkują dwie osoby.

Całkowity koszt pieniędzy jakie zaoszczędziłem będzie różnicą pomiędzy kosztem wywozu odpadów jaki zapłaciłem w tym czasie a kosztem jaki musiałbym zapłacić, gdybym swoich odpadów nie segregował. Z tego wyliczenia wychodzi mi, że w czasie 6 kwartałów w segregację śmieci i ich wywóz zainwestowałem 684 zł. Natomiast, gdybym źle gospodarował swoimi odpadami zapłaciłbym 1026 zł. Z inwestorskiego punktu widzenia, czego nie straciłem to zarobiłem i w mojej kieszeni zostało 342 zł. Niezły wynik dla małego mieszkania!
A co z większymi rodzinami?

Czteroosobowa rodzina zamieszkująca mieszkanie powyżej 27 metrów kwadratowych segregująca odpady zapłaciła przez 18 miesięcy 1368 zł. Ich nieekologiczni sąsiedzi, w tym samym czasie na wywóz swoich śmieci wydali aż 2052 zł! I teraz niespodzianka… to oznacza, że nieekologiczna rodzina straciła dokładnie tyle samo pieniędzy, co ja wydałem w całości za wywóz moich posegregowanych odpadów -684 zł!

A ile Wy zaoszczędziliście na swojej inwestycji?

Zachęcamy do przyłaczenia się do dyskusji - odwiedź blog i rozgość się!

http://ecoplace.pl/

« Powrót do archiwum aktualności

Nasz kanał YouTube

Znajdź materiały

Partnerzy

  • nfos92
  • caderalogo
  • helleniccc120x80
NZ

ul. Hoża 3/5
00-528 Warszawa
tel./fax (22) 6228118

e-mail fundacja@naszaziemia.pl

logokolordofinansowanopll